Ana sayfa > Haber > İçerik

Amino Asit Beslenme Bileşenleri

Jun 06, 2017

Amino asitler, organizmalardaki proteinleri oluşturan ve yaşam aktivitelerine bağlı olan en temel maddelerdir ve organizmaların yaşam aktiviteleri ile yakından ilişkili olan organizmalardaki protein moleküllerinin temel birimleri olan Amino Asittir. Antikorda özel fizyolojik fonksiyona sahiptir ve organizmada vazgeçilmez besinlerdendir.

Amino asit gübreleri, büyük yüzey aktivitesi ve emici kapasitesi ile bitki amino asitlerinden, azot, fosfor, potasyum, demir, Amino Asit bakır, manganez, çinko, alüminyum, bor vb. insan bitkilerinin büyümesi ve gelişimi eklenir ve ekleme ve kompleksleştirme ile oluşan organik ve inorganik bileşikler oluşur. Bu gübre sadece yavaş salınımlı ve tam kullanımlı bir çok element tutamaz, aynı zamanda eser elementlerin stabilitesini ve uzun vadeli etkilerini sağlayabilir. Bitki solunumunu arttırma, bitki redoks sürecini iyileştirme ve bitkinin metabolizmasını arttırma gibi iyi bir etkiye sahiptir. Amino Asit Fotosentez ve klorofil oluşumunu teşvik edebilir, oksit aktivitesi, enzim aktivitesi, tohum çimlenmesi, besin maddelerinin emilmesi ve köklerin büyümesi ve gelişmesi gibi fizyolojik ve biyokimyasal süreçlerin belirgin teşvik edici ve aktive edici etkileri vardır . Özellikle, bitkilerle olan yakınlığı diğer maddelerle karşılaştırılamaz. Amino asit gübresinin etkinliği, organik gübrenin uzun vadeli etkisini, gübrenin hızlı hareket etmesini, biyo-gübrelemenin stabilitesini ve mikro gübrenin verimliliğini belirler. Bu yazıda ağırlıklı olarak tarımdaki amino asitlerin bu gübrede uygulanması anlatılmaktadır.

Zemin aglomerasyonu, zemin yapısının temel birimi. Amino asitlerin kullanımı, toprak tuzunu çok yüksek, alkali çok güçlü, toprak parçacık yüksekliği dağılımı, toprak yapısal farklılığının fiziksel ve kimyasal karakterlerini değiştirebilir, amino asit uygulandıktan sonra toprağın topak oluşumunu teşvik eder, Amino Asit toprak tozu yoğunluk azaldı, açık gözeneklilik ve su tutma kapasitesi arttı, bu da toprak suyunun korunması ve gübreleme becerisinin geliştirilmesine yardımcı oldu, böylece bitki kökünün büyümesi ve gelişimi için uygun koşullar yarattı.

Toprak mikroorganizması, toprak kompozisyonunda önemli faktörlerden biridir, toprak organik ve inorganik kalitenin dönüşümü, besin unsurlarının döngüsü ve bitki yaşam aktivitesi sürecinde enzimlerin oluşumudur. Amino asitler toprak mikrobiyal aktivitelerini destekleyebilir, toprak mikroorganizmalarının sayısını arttırabilir, toprak enzimi aktivitesini geliştirebilir, yerli ve yabancı araştırma verileri çok sayıda amino asitler uygulamasının aerobik bakteri, aktinomiset, lif ayrışımı yapabileceğini teyit eder bakteri arttı. Organik maddenin mineralizasyonunu hızlandırmak ve besleyici elementlerin serbest bırakılmasını teşvik etmek avantajlıdır.

Kimya endüstrisinin hızla gelişmesi ile kimyasal gübrelerin üretim ve uygulama miktarı artmaktadır ve kimyasal gübrelerin uygulanması tarımsal üretimin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır ancak gübre uygulamasının arttırılması, yatırım maliyeti ve gübre kullanımının azalması da aşamalı olarak yansımaktadır.